Головна    Рекреаційні об'єкти    Словник рекреолога    Про сайт    Зворотній зв'язок
Рекреаційні об'єкти Харкова та Харківської області
Парки, сади, сквери
Площі
Музеї
Театри
Спортивні об'єкти
Місця активного відпочинку
Пам'ятники
Старовинні садиби та особняки Харкова та Харківської області
Архітектурні пам'ятники і споруди
Розважальні споруди
Галереї та виставкові центри

Зі словника рекреолога
Туристська база
спеціально-відведена територія в зоні відпочинку з комплексом будівель і споруд, пристосованих для тимчасового відпочинку.

Харьковский Турист

Харківський лісопарк
Харківський лісопарк

Лісопарк - зона відпочинку в Харкові. Лісопарк розташований в північно-західній частині міста, а також частково в Харківській області. З півдня і сходу його обмежують райони: Павлово Поле, Сокільники, селище Жуковського, Велика Данилівка. З півночі і заходу межі парку обмежені в основному Харківської окружною автодорогою і районами П'ятихатки та Олексіївка. Через лісопарк проходить важлива транспортна магістраль міста - Білгородське шосе. Також через нього частково проходить Харківська окружна автомобільна дорога і вулиця Дерев'янко.

Загальні відомості

Харківський лісопарк - найбільший на Україні за площею. За даними 1987 року, його площа становила 2385 га, за офіційними даними 2009 року, вже 2060 га, в 2010 - менше 1900 га (реально менше скільки? Через незаконної забудови в лісопарковій зоні).

Велика частина лісопарку являє собою природний ліс, прорізаний просіками, полянами та балками. Найбільш поширеною породою є дуб черешчатий. Є дуби-довгожителі віком 200-400 років. Також поширені клени, липи, ялини і сосни.

У лісопарку (з боку П'ятихаток) починаються Саржин яр і Олексіївський яр, по дну яких відповідно тек Саржин струмок (практично знищений у 2006 при прокладці ЛЕП) і тече річка Олексіївка, майже паралельно один одному на відстані 1,5-2 км до впадання в Лопань.

землекористувачів пам'ятника природи Сокольники-Помірки, розташованого в лісопарковому господарстві, є СКП «Харковзеленстрой».

Історія початку ХХ століття

Від моменту закладки міського Парку район майбутнього лісопарку розглядався, як рекреакціонная зона міста.

Ще у збірці «По околицях Харкова» (1916) відзначалися масові відвідування його городянами і збір ними навесні рослин для букетів [1]. Планове освоєння лісопарку як місця масового відпочинку трудящих почалося в кінці 20-х років ХХ століття. Була здійснена пробивання алей, споруда ряду невеликих дерев'яних паркових споруд. Після прокладки в 1930 році лінії трамвая вздовж частини Білгородського шосе помітно збільшилася відвідуваність лісопарку, другий етап збільшення відвідуваності почався після забудови Павлового Поля і Олексіївки і прокладки тролейбусної лінії по вул. Дерев'янко.

Офіційна назва за Радянської влади - лісопарк «Сокольники-Помірки», потім - «Комсомольський лісопарк» (бо впорядковувався комсомольцями), нижче якого в 1930 році (?) було закладено на річці Саржінке Комсомольське озеро з пляжами - місце відпочинку трудящих.

Лісопарк після Великої Вітчизняної війни

У 50-ті - 60-і рр.. ХХ століття була організована масова підсадка дерев (в районі вул. Дерев'янко, заводів ХАЗ і ФЕД). Студенти харківських вузів під керівництвом викладачів висадили понад га. зелених насаджень.

У перспективних планах розвитку Харкова і генплані міста зоопарку виділялися великі за площею території - 120 га - в районі лісопарку, між селищем Жуковського і окружною дорогою, на схід від Білгородського шосе (Курочкіна Гора, місцевість нині зайнята найбільшим міським некрополем, 17 горкладбіщем , перші поховання - осінь 1995) [2], однак реалізацію цього плану перервав процес розпаду СРСР.

У Даниловському лісі лісопарку є два пам'ятники природи: «Помірки» і «Сокольники-Помірки». Пам'ятник природи Сокольники-Помірки розташований в 52-54, 60, 61, 65 і 68 кварталах лісопаркового господарства.

Лісопарк після 1991 року

Після розпаду СРСР почалося поступове скорочення лісових насаджень, роздача земель лісопарку в оренду (разом з наявними на них лісом).

Облаштовані світильниками алеї до 1991 р. були прокладені в лісопарку в його південній частині, прилеглій до Павлову Полю, і на схід від Білгородського шосе в районі автостанції «Лісопарк». Однак у 80-х - 90-х рр.. ліхтарі були викрадені разом з металевими стовпами.

У лісопарку поблизу П'ятихаток також існувала освітлена дорога («освещенка»). Була відкрита 1 січня 1980 (напередодні «Олімпіади-80» в Москві). Складалася з 36 сталевих опор висотою близько п'яти метрів кожна. Запіткі - однофазна повітряна лінія (пара алюмінієвих багатожильних проводів на порцелянових ізоляторах), включалася з Будинку школяра, адреса: вулиця (нині - проспект) Академіка Курчатова, 15. Лампи розжарювання знаходилися всередині товстостінних скляних ковпаків, заборонених зовні крупноячєїстой дротяною сіткою. Була повністю розкрадена до кінця 1980-х - початку 1990-х років, включаючи опори (в 2009 подекуди збереглися стирчать із землі на 5 ... 30 см обрізки труб зовнішнім діаметром 145 мм, товщина стінки - 11 мм).

Комсомольське озеро з пляжами, що планувалося як місце відпочинку трудящих, зараз заросло, пляжів немає, але навколо нього було розпочато «обгородження» і будівництво приватних котеджів.

Скорочення площі лісопарку в ХХI столітті

В даний час площа лісопарку помітно скорочується. «Межі лісопарку не розроблені і не затверджені», тому відбувається поступове захоплення його території, забудова дачами і особняками. Розробляються і реалізуються проекти прокладки ЛЕП (у 2006 році прокладена ЛЕП з Олексіївки в Сокільники (нібито для е / постачання майбутнього депо Олексіївської лінії метро поблизу Флорінка - але там вздовж окружної і так проходить ЛЕП 110 кВ з Іванівки, реально ж - для розвантаження центральних районів міста), а також по Саржиному Яру) і пробивання доріг через територію лісопарку.

Розробляються також проекти розміщення в лісопарку нових футбольних полів, тенісних кортів і волейбольних майданчиків на 36 гектарах лісопарку, і т.п..

Відповідно до законодавства при плануванні робіт в лісопарку повинні бути проведені громадські слухання. Так, Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області проводило такі слухання при плануванні вирубки 340 дерев в 2006 р., проте продовжуються браконьєрські порубки в значних масштабах. «На проведеному Харківською міською радою земельному аукціоні на відкриті торги було виставлено ділянку так званого" Харківського ВДНГ "(Білгородське шосе, ріг вул. Чкалова) площею близько трьох гектарів. При стартовій ціні лота в 12,5 млн.грн. переможець аукціону - корпорація "Авантаж" - заплатила за цю землю більше 28 млн.грн. В кінці 2007 року регіональне Держуправління охорони навколишнього середовища за заявкою КП "Харківзеленбуд" і відповідно до вимог природоохоронного законодавства ініціював заміну "втратив цінність однієї ділянки пам'ятки природи" на два інших, але в різних місцях лісопарку. Причина - нібито втрата квадратами № 54 і № 68 своєї цінності. Натомість пропонувалося включити в пам'ятник природи ділянки в квадратах номер 51 і 66. »

Прокладка дороги через лісопарк в 2010 р.

У травні 2010 р. в лісопарку розпочато пробивання дороги від вул. Сумської до вул. Новгородської, при цьому формально планувалося знесення 503 дерев віком до 120 років. Ці події викликали опір громадських організацій протягом 3 тижнів, розстановку пікетів і наметових містечок. Стверджувалося, що міністерство екології відкликало своє погодження на прокладку траси. У ході протистояння в районі Малої Південної дитячої залізниці, яку нова траса повинна перетинати, були також фізичні сутички рубають лісу з протестуючими проти вирубки; при цьому міліція затримала кілька людей, а кілька людей потрапили до лікарні. Був також створений сайт по захисту лісопарку від вирубок і скорочення площі зелених насаджень (http://www.kharkovforest.com). До протистояння, яке виникло на місці прокладки траси підключилися і політики, потім відбулося всеукраїнське ток-шоу з Є.КИСЕЛЬОВА, де проблема обговорювалася частково з екологічної, частково з політичної позиції; проте без участі фахівців з транспорту і містобудуванню. До 3 червня 2010 Всі дерева по майбутній трасі були спиляні.

5 червня про силове протистояння муніципальної охорони та захисників лісу повідомило CNN, з відеороликом подій від 2 червня 2010 р.

«Виконуючий обов'язки мера Харкова Геннадій Кернес підписав розпорядження про проведення загальноміських громадських слухань на тему" Захист зелених насаджень і лісопарку м. Харкова ". Слухання відбудуться 19 червня в приміщенні Київської районної у місті Харкові ради (м. Харків, вул. Чернишевська, 55). Початок - о 10:00. »30 травня Комітет з екології Верховної Ради України (вищого законодавчого органу) розпорядився припинити будівництво дороги до висновків комісії розпорядженням № 74/1 Робочі продовжували будівництво, міліція заявила, що ВРУ їм нічого не повідомляла. 1 липня активістами «Зеленого Фронту» були виявлені людські останки на території будівництва. Імовірно останки належать 1) солдатам вермахту, похованим у ході Великої Вітчизняної війни. 2) Італійським солдатам, того ж періоду. 3) Хворим - туберкульозників. Останки відвозить міліція, роботи тривали.

Слухання відбулися з грубим порушенням законодавчих норм з боку міської адміністрації. Результати їх були фальсифіковані резолюцією, запропонованою паном Кернесом. По закінченні слухань захисники лісопарку маршем вирушили до місця вирубки, де розбили квіткову клумбу, по периметру якої були встановлені емблеми міст і областей, які підтримали екологічну боротьбу Харків'ян. Нині наметовий табір біля просіки знову розбитий, всі дерева пронумеровані, щоб уникнути подальшої варварської порубки.

Фактори рекреаційної діяльності

Функції рекреаційної діяльності

Природно–географічні ресурси Харківської області

Центральний парк культури та відпочинку ім. Максима Горького
Успенський собор
Олександрівський сквер
Меморіальний музей ім. I. Рєпіна
Харківський історичний музей
Харківський морський музей
Харківський державний академічний російський драматичний театр імені О. С. Пушкіна
Харківський ботанічний сад
Дзеркальний струмінь
Театр «Post Scriptum»
Створити безкоштовний сайт на uCoz П`ятниця, 29.03.2024, 06:21 Приветствую Вас Гість | RSS | Регистрация | Вход