Головна    Рекреаційні об'єкти    Словник рекреолога    Про сайт    Зворотній зв'язок
Рекреаційні об'єкти Харкова та Харківської області
Парки, сади, сквери
Площі
Музеї
Театри
Спортивні об'єкти
Місця активного відпочинку
Пам'ятники
Старовинні садиби та особняки Харкова та Харківської області
Архітектурні пам'ятники і споруди
Розважальні споруди
Галереї та виставкові центри

Зі словника рекреолога
Рекреаційні потреби
необхідність у психофізіологічному і духовно-інтелектуальному розвитку сил людини.

Харьковский Турист

Шарівський парк
Шарівський парк

Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Шарівський» (палацово-парковий комплекс «Шарівка», пам'ятка культурної спадщини національного значення) знаходиться в селищі міського типу Шарівка Богодухівського району Харківської області.

Створення парку тісно пов'язане з історією селища, заснованого в 1700 р. осавулом Охтирського полку М. О. Шарієм, від імені якого походить назва. Парк розбито на схилах великої балки, що прилягає до русла ріки Мерчик, на основі природного лісу та фруктових садів. Своєрідний мікроклімат створюють у Шарівському парку рельєф ґрунту, достатня кількість вологи та віковічна діброва. Ним володіли поміщики Ольховські, Гебенштрейни, Кеніги. Ансамбль садиби остаточно сформувався при її останніх володарях — Л. Е. та Ю. Л. Кьонігах (з 1881 р. по 1917 р.) За цей час площа садиби зросла до 70 га.

Екзотичними рослинами парк почав збагачуватися при Гебенштрейнах: Християн Гебенштрейн, ботанік-любитель, займався вирощуванням та акліматизацією рідкісних для Харківщини рослин. Новий власник, Леопольд Кеніг, запросив вчених-садоводів, парк було реконструйовано за проектом відомого паркобудівника Куфальдта. На початку століття парк набув чіткого, закінченого планування: частина його була в регулярному стилі, інша мала ландшафтний (пейзажний) характер і поступово переходила в природних ліс.

У 1923 р. маєток перейшов у використання до радгоспу ім. Свердлова. З 1925 р. на території палацово-паркового комплексу досі розміщується спеціалізований протитуберкульозний санаторій.

Комплекс парадних будівель займає підвищену ділянку у північній частині садиби. Зі східного боку розміщені службові двори — кінний, скотний, гараж, електростанція, оранжерея. Парк охоплює палацову частину з півночі, сходу і півдня.

Основне місце у ансамблі належить палацу, орієнтованому головним фасадом на південь. До нього примикає регулярний терасний сад, зв'язаний з парковими алеями і доріжками. Всі господарчі будівлі, парадні ворота, будинок садівника, другі ворота садиби — мають єдине архітектурне рішення.

Склад живої паркової колекції різноманітний — біля 200 видів дерев і кущів, 150 з яких є рідкісними екзотичними породами. У прилягаючому лісі водяться лосі, дикі кабани, кози.

Композиційним центром парку є збудований на високому пагорбі двоповерховий замок-палац, який має 26 кімнат і три зали. Зовнішня будова та інтер'єри, стилізовані під готику, колись відзначилися розкішшю і частково збереглися до нашого часу: кахлеві печі, настінний живопис і ажурне ліплення, темні дубові панелі, мармурові парадні східці. Цей палац належить до найстаріших пам'яток палацово-паркової архітектури України. Ним опікується управління містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації. Садиба ввійшла в список 10 пам'ятників історії та культури України тижневика «Коментарі», яким загрожує загибель, оскільки паркове господарство біля палацу запущене, елементи декору палацу руйнуються.

Останнім часом у палаці функціонував протитуберкульозний диспансер. На початок 2009 року всі хворі перевезені з садиби до диспансеру в Зміївському районі. Заплановано зареєструвати нове комунальне підприємство — палацово-парковий комплекс «Шарівка», в статусі «санаторію — будинку відпочинку сімейного типу» або «будинку відпочинку сімейного типу — музею».

Близько 600 тис. грн планується освоїти в 2009 р. у ході реконструкції саме парку, також планується освоїти ще 1,2-1,5 млн. грн із обласного бюджету на ремонт у головному корпусі палацу, направивши кошти на реконструкцію системи опалення й електропостачання, а також на ремонт покрівлі й дезінфекцію . «Харківгіпроагроліс» розробив проект реконструкції й обслуговування парку, згідно з яким за три роки на реконструкції парку планується освоїти близько 3 млн. грн, на реконструкції палацу — близько 12 млн. грн. Дезінфекцію парку та палацу проведе обласна дезінфекційна станція. ЇЇ планується розпочати в червні 2009 р. і вона пройде у два етапи. На першому етапі буде освоєно 28 тис. грн, а всього на обидва етапи дезінфекції виділено 37 тис. грн.У жовтні 2009 року Харківська обласна рада пропонує виключити з фінансування обласним бюджетом витрати в 290 тис. грн по пункту «Реконструкція пам'ятника садово-паркового мистецтва „Шарівський парк“». Саме так вона й зробила 29 жовтня на сесії в рамках розгляду питання про зміни в бюджеті області на 2009 рік.

Фактори рекреаційної діяльності

Функції рекреаційної діяльності

Природно–географічні ресурси Харківської області

Харківський історичний музей
Харківський художній музей
Державний Музей природи
Харківський літературний музей
Театр «Post Scriptum»
Олександрівський сквер
Театр "Тимур"
Краснокутський дендропарк
Харківський державний академічний російський драматичний театр імені О. С. Пушкіна
Музей історії Південної залізниці
Створити безкоштовний сайт на uCoz Субота, 27.04.2024, 17:58 Приветствую Вас Гість | RSS | Регистрация | Вход